Bra att veta om Hundhjälpen – Om Hundhjälpens uppbyggnad

Vi kommer i en serie artiklar att belysa hur Hundhjälpen arbetar, samt hur vår verksamhet ser ut. Vi inleder med en presentation av föreningens struktur:

Hundhjälpen arbetar med medlemmarnas demokratiska rättigheter som värdegrund. Styrelsen väljs av medlemmarna på årsmötet som anordnas varje år och medlemmarna godkänner då även den verksamhetsplan som ska gälla för kommande mandatperiod. Alla medlemmar erbjuds då att ta del av den ekonomiska redovisningen, samt revisionsberättelsen. Årsmötet är föreningens högsta beslutande organ. Styrelsens arbete styrs dessutom av föreningens stadgar och de lagar och regler som gäller i Sverige.

Medlemmarna har rätt till insyn i verksamheten. Exempelvis låter styrelsen medlemmar ta del av styrelsens mötesprotokoll, vilket inte är en självklarhet i ideella föreningar. Styrelsen måste emellertid ta bort alla uppgifter från protokollen som kan skada enskilda personer, vår samarbetspartner eller föreningen som sådan. Annars brister styrelsen i sitt ansvar vilket kan skada såväl föreningen som medlemmarnas intressen.

Hundhjälpen grundades hösten 2004 uteslutande som en stödförening till organisationen Save The Dogs. Samarbetet bygger på transparens föreningarna emellan och på gemensamma värderingar och målsättningar. Hundhjälpen har enligt avtal med SaveTheDogs inga andra samarbetsparters förutom ett godkänt mindre samarbete med Asociatia STAAD. Föreningen har tät kontakt med verksamheten i Rumänien. Svenska representanter besöker hägnet flera gånger varje månad i samband med att adopterade hundar ska transporteras till Sverige.

Hundhjälpen arbetar välkomnande och inkluderande gentemot alla medlemmar. Ingen ska hindras från att känna delaktighet i Hundhjälpens verksamhet och i de olika aktiviteter som föreningen har. Medlemmarna har möjlighet att påverka föreningens verksamhet på flera sätt.


Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d