En julklapp till varje hund och katt – julinsamling 2018

Julklapparna har delats ut – maten är ännu inte finansierad!

Varje hund och katt hos SaveTheDogs och STAAD fick sina julklappar, leksaker och godbitar. Vi gör nu ett sista försök att täcka kostnaden för den vintertid så viktiga extramaten. Hundarna bor utomhus och kylan sliter på kroppsreserverna. Det saknas ännu ca 10 000 kr för att fylla allas matskålar hela januari.
Visst är du med i slutspurten och tryggar våra hundar?

Plusgiro 355 425-0 / Swish 123 1721430


I vår lilla del av världen är vintern en rolig tid för många hundar. De leker och busar i snön, gör rivstarter så snön yr eller far fram som små plogar med nosen nerkörd i det vita. Glädjen att söka och gräva efter saker i snön är påtaglig. Svenska katter sitter ofta i fönstren och tittar på snöflingorna som faller eller de fåglar som matas utanför.

…………som i en annan värld lever hundarna i Rumänien. De leker inte i snön och grävandet i snön resulterar heller inte i många matbitar. Vintern är en plågsam tid för hundar försvagade av hunger, skador eller sjukdom. Kylan är i regionen tidvis mycket sträng och ihållande. Många gatuhundar fryser eller svälter ihjäl. De nödställda hundar och katter som har turen att bo kring Cernavoda får hjälp av SaveTheDogs. Även djuren som lever nära STAAD få sin trygghet där. Djuren i samhället stödmatas – nödvändigt för deras överlevnad. Hundarna i hägnet huttrar i kylan. Även de behöver en guldkant i tillvaron – och under den kallaste månaden, januari, extra näringsrik mat för att orka hålla värmen. Vi skämmer här hemma bort våra husdjur kring jul – låt oss dela med oss till de som har minst. 500 omhändertagna hundar och 50 katter väntar nu på en julklapp – från Dig! Du kan skänka din julklapp till en hund eller katt enligt nedan:

Hund-julklapp – tuggsak, leksak, extra näringsrik mat under januari – 250 kr.

Katt-julklapp – kattgodis, leksak, extra näringsrik mat under januari – 100 kr

Ge från hjärtat! Vi kommer med några dagars mellanrum att rapportera på Facebook hur många hundar och katter som nu har paket att vänta till jul – och hur många paket som saknas.

Hundhjälpens Plusgiro: 355 425-0
Skriv i meddelandefältet på din inbetalning: Ditt namn + hundjulklapp (eller) kattjulklapp + Godkänner PUL*
*om du godkänner att vi publicerar ditt namn i gåvoredovisningen

Från utlandet: IBAN: SE18 9500 0099 6018 0355 4250 BIC: NDEASESS

Swish: 123 1721430
Julklappen märks ”hundjulklapp” eller ”kattjulklapp”.

Du kan även beställa vårt fina jul-gåvogram där du som julklapp till en vän för dennes räkning ger en gåva till Rumäniens utsatta hundar.

TACK!


En kommentar på “

  1. Pingback: Hundhjälpen önskar en God Jul! | HUNDHJÄLPEN

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: